عراق، بزرگترین وارد کننده محصولات شیر از ترکیه
عراق، بزرگترین وارد کننده محصولات شیر از ترکیه

رئیس انجمن صادراتی " اژه ترکیه" اعلام نموده است عراق بزرگترین وارد کننده محصولات شیر از ترکیه در بازه زمانی 2020 بوده است.
وی با اعلام اینکه انجمن مذکور 254 میلیون دلار صادرات خارجی در سال 2020 داشته عراق را با واردات 52 میلیون دلار محصولات لبنی اولین کشور وارد کننده لبنیات از ترکیه معرفی نموده است. در این گزارش عربستان با 42 میلیون دلار، امارات با 16 میلیون دلار، کویت با 13 میلیون دلار، مصر با 12 میلیون و چین با 6 میلیون دلار در رتبه صادر کنندگان محصولات لبنی به عراق معرفی شده اند. در ادامه عنوان شده است عراق مقدار متنابهی شیر از ترکیه و ایران و مقادیر کمتر از عربستان و کویت وارد می نماید که این موضوع خوشایند تولیدکنندگان محلی بدلیل بسته بندی مدرن محصولات وارداتی و رقابت موجود نیست.
سال گذشته خبرگزاری آناتولی طی گزارشی به نقل از یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق فعالیت شرکت عربستانی و همچنین افتتاح و فعالیت کارخانه بزرگ ایرانی در عراق ( کاله در کربلا ) را از اصلی ترین عوامل کاهش صادرات لبنیات به عراق اعلام نموده بود.
شایان گفتن است گذشته از محصولات لبنی "ابوغریب" عراق ،"المراعی" عربستان و "مرسین" و "الکنا" ترکیه از رقبای محصولات لبنی یکدیگر هستند هرچند غالبا محصولات ایرانی با یک سوم قیمت سایر محصولات خارجی عرضه میشود.

تاریخ خبر: هفته اول آذر 1399