امضای تفاهم نامه همکاری بین عراق و شرکت توتال برای توسعه بخش نفت و انرژی
امضای تفاهم نامه همکاری بین عراق و شرکت توتال برای توسعه بخش نفت و انرژی

میدل ایست نیوز: «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق امروز چهارشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با شرکت توتال تاکید کرد که عراق مشتاق است با شرکت های بین المللی برای توسعه بخش نفت و انرژی به گونه ای که موجب تحقق اهداف و طرح های آینده شود، همکاری کند.
وی روابط عراق با شرکت فرانسوی توتال را رابطه با یک شریک مهم و تاریخی که به اوایل قرن گذشته و زمانی که توتال در توسعه میدان نفتی «بابا گرگر» در کرکوک مشارکت داشت، توصیف کرد.
به گزارش سایت وزارت نفت عراق، وزیر نفت این کشور و رئیس شرکت توتال فرانسه امروز تفاهم نامه همکاری شامل چند محور برای پروژه های بزرگ و امیدوار کننده امضا کردند و عبدالجبار طی مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: این یادداشت تفاهم، در زمان اوج سلسله رایزنی ها و نشست ها که از 6 ماه قبل آغاز شده، با هدف دستیابی به همکاری ایده آل برای تحقق طرح های وزارت نفت در زمینه توسعه بخش نفت و انرژی به ویژه پروژه های سرمایه گذاری مطلوب در زمینه گاز، انرژی پاک، زیر ساخت ها و غیره امضا شد.
وزیر نفت عراق اشاره کرد که طرف های ذیربط در وزارت نفت اقدامات نهایی را با شرکت توتال برای محورهای همکاری مشترک و دستیابی به قراردادهایی برای تحقق اهداف مشترک انجام داده اند.
عبدالجبار همچنین به حمایت بسیار دولت و نخست وزیری از بخش نفت و انرژی و دستور وی برای فراهم آوردن فضای مناسب برای فعالیت شرکت های بین المللی اشاره کرد.
از طرفی دیگر، «پاتریک پویانیه»، مدیر عامل شرکت توتال فرانسه ضمن ابراز خرسندی از این همکاری با وزارت نفت و شرکت های ملی آن، بر تمایل توتال و امید آن به تحقق همکاری و شراکت حقیقی گسترده تر با عراق تاکید کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که پیش نویس قراردادهای سرمایه گذاری در بخش نفت و انرژی از جمله سرمایه گذاری گاز و تبدیل آن به انرژی مفید و به مقدار بیشتر، طی مرحله آتی به اتمام برسد.
روز گذشته، وزیر نفت عراق، مدیر عامل شرکت توتال و هیئت همراه او، بازدیدی از میادین و ایستگاه های نفت و گاز استان بصره داشتند.
پیش از این، نخست وزیری عراق و مدیر عامل شرکت توتال با یکدیگر دیدار کردند و الکاظمی تاکید کرد که دولت در حال ایجاد فضای سالم برای فعالیت شرکت های سرمایه گذاری بین المللی بزرگ و علی الخصوص فرانسوی است و بیان کرد که این رویکرد بخشی اساسی از سیاست گشایش اقتصادی عراق نسبت به شرکای بین المللی اش نظیر فرانسه است.

تاریخ خبر: 8 بهمن 99