وزارت برق عراق: با جدیت برای حل اختلافات با ایران در موضوع گاز تلاش می کنیم
وزارت برق عراق: با جدیت برای حل اختلافات با ایران در موضوع گاز تلاش می کنیم

میدل ایست نیوز: وزارت برق عراق اعلام کرد که به تلاش های خود برای حل اختلافات با ایران در مسئله تأمین گاز ادامه می دهد.
«احمد موسی العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق، به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که کاهش صادرات گاز ایران همچنان بر تولید برق عراق تأثیر منفی نهاده و موجب کاهش تأمین برق شده است.
او گفت که حملات تروریستی اخیر به دکل های برق نیز بسیار تأثیرگذار بوده و منطقه شمالی را از منطقه مرکزی عراق جدا کرده و بر تأمین برق تأثیر بسیار بدی گذاشته است.
العبادی از دستگاه های امنیتی عراق خواست که با استفاده از پهپاد و دوربین های حرارتی برای حفاظت از کابل های انتقال انرژی به وزارت برق کمک کنند.
او افزود که وزارت برق عراق با جدیت  برای حل مشکل گاز با ایران تلاش می کند و افزود که حل لازمه حل این مشکل اقداماتی ریشه ای ازجانب دولت است.
روز گذشته برخی منابع خبر دادند که عراق در راستای متنوع کردن منابع تأمین انرژی برای راه اندازی نیروگاه های برق به خصوص در شرایطی که امریکا تحریم های سختی علیه ایران وضع کرده، در صدد مذاکره با قطر و روسیه و قزاقستان برای خرید گاز است.
چند روز پیش، «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق در پاسخ به پرسشی درباره بهره برداری از گاز استخراج شده با نفت، گفت که اگر عراق همه این گاز را هم بهره برداری کند باز در تأمین گاز مورد نیاز برای راه اندازی نیروگاه های برق خودکفا نخواهد شد.
او توضیح داد که 20 هزار مگاوات برق عراق در نیروگاه هایی تولید می شود که با گاز فعالیت می کنند.
قطعی برق در عراق به 12 ساعت در روز رسیده و علت این وضعیت کمبود گاز بعد از کاهش صادرات ازجانب ایران است.
مقامات عراق می گویند که عراق با ایران درباره واردات 50 میلیون فوت مکعب گاز در فصل زمستان توافق کرده بود اما ایران هنوز در این باره اقدامی نکرده است.
به گفته العبادی واردات گاز از قطر و سرويس دوره ای نیروگاه های برق باعث می شود که تولید برق عراق به 33 هزار مگاوات برسد و بحران برق در کشور پایان پیدا کند.
در حال حاضر، براساس آمارهای وزارت برق عراق، به علت قطع گاز بسیاری از نیروگاه ها تولید برق این کشور 11 هزار و 500 مگاوات است.

تاریخ خبر: 7 بهمن 99