عقد قرارداد سرمایه‌گذاری وزارت نفت جهت ساخت پالایشگاه بهبوددهنده بنزین در نجف
عقد قرارداد سرمایه‌گذاری وزارت نفت جهت ساخت پالایشگاه بهبوددهنده بنزین در نجف

شرکت پالایشگاه الوسط قراردادی را با شرکت سان برای واردات و فروش فرآورده‌های نفتی بخش خصوصی در راستای اجرای پروژه واحد هیدروژناسیون و بهبود دادن بنزین در استان نجف با ظرفیت 6000 بشکه در روز، با حضور معاون وزیر نفت منعقد کرد.
کریم الحطاب – معاون وزیر نفت – در بیانیه‌ای اعلام کرد که امضای قرارداد مذکور به نفع وزارتخانه برای افزایش تولید بنزین با اکتان بالا است و که این فرآیند با حضور بخش خصوصی و تحت نظارت شرکت پالایشگاه‌های مرکزی کشور عراق پیاده‌سازی می‌شود. وی همچنین افزود که این وزارتخانه در تلاش است تا از طریق پروژه‌هایی که برای توسعه پالایشگاه‎‌ها و واحدهای تولیدی آماده بهره‌برداری است به بهبود کیفیت محصولات پتروشیمی در راستای توسعه تولید ملی، کاهش واردات و ارائه محصولات پاک سازگار با محیط زیست است بینجامد و در نتیجه فرصت‌های شغلی مناسبی را نیز برای شهروندان عراق به‌وجود آورد.
عاید جابر عمران – مدیر پالایشگاه‌های مرکزی – اشاره نمود که این قرارداد 36 ماهه منجر به افزایش ظرفیت تولید علاوه بنزین با اکتاو بالا از طریق ایجاد واحدهایی برای هیدروژناسیون و بهبود دادن بنزین در استان نجف می‌شود که مطابق برآوردها انتظار می‌رود ظرفیت تولید بنزین یک میلیون لیتر افزایش یابد.، یکی از بخشهای خصوصی، از ظرفیت تولید افزوده شده به ظرفیتهای فعلی بنزن با اکتان بالا ، تخمین زده می شود که یک میلیون لیتر برآورد شده است.
مدیر و عضو هییت مدیره شرکت سان – سردار خالد عمر – اذعان داشته‌است که این پروژه نه تنها باعث افزایش تولید بنزین باکیفیت با اوکتاو بالا تا حجم 1 میلیون لیتر روزانه خواهد شد بلکه منجر به شکل‌گیری فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در منطقه و افزایش تولید ملی فرآورده‌های نفتی می‌شود.

تاریخ خبر: 3 دیماه 1399