سفر وزیر تجارت عربستان به عراق
سفر وزیر تجارت عربستان به عراق

16 آذرماه 99 آقای "ماجد القصابی" وزیر بازرگانی عربستان ضمن اعلام توئیتی با مضمون "از سفر به عراق به عنوان سرزمین تمدن و تاریخ خشنود است" در راس یک هیئت 22 نفره از نمایندگان شرکت های سعودی وارد عراق شد و با برهم صالح رئیس جمهور و هیئتهای متناظر عراقی دیدار و گفتگو نمود.
گذشته از اظهارات طرفین در خصوص تقویت مناسبات دو کشور، عربستان سعودی قصد گشایش دفتر تجاری در بغداد و همچنین اعتبار سنجی و آغاز ساخت شهرک ورزشی به هزینه به اصطلاح خادم الحرمین الشریفین در چارچوب این سفر را دارد. ماه گذشته عربستان با پوشش خبری وسیع گذرگاه عرعر در شرق عراق را بعد از 30 سال فعال نمود.
در سفر اخیر وزیر بازرگانی سعودی به عراق نیز موضوع علاقمندی به گشایش مرز جدید "جمیهه" در استان "رفحه" عربستان با استان جنوبی در (MONHAR BARIKAR STUDIES) "المثنی" عراق مطرح شده است.
شایان گفتن است مرکز مطالعات استراتژیک دفاعی هند چارچوب مقاله ای تحت عنوان "قرائت هندی از عملکرد شش ماهه دولت الکاظمی" ادعا نموده است برغم گرایشات ایرانی همه دولتهای عراق، از سال 2018 بغداد در حال ترمیم روابط با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و بویژه عربستان میباشد.


تاریخ خبر: هفته اول آذر 1399