تجارت و ثبت شرکت در عراق
تجارت و ثبت شرکت در عراق
قانون ثبت شرکت در عراق به معرفی انواع سازمان های همکاری در زیر پرداخته است :

شرکت سهامی خاص در عراق با وجود 25 شخص قابل تاسیس می باشد در حالی که شرکت با مسئولیت محدود با توجه به مقدار سرمایه تعیین شده قابل تاسیس می باشد، شرکت با مسئولیت محدود با یک گروه از سهامداران و بدون وجود هیئت مدیره فعالیت می کند و توسط یک مجمع عمومی راه اندازی می شود، شرکت با مسئولیت محدود در عراق همانند شرکت های مشارکتی در غرب، قادر به فعالیت با مالکان منحصر به فرد، دفاتر شعب، دفاتر نمایندگی و دفاتر وکالتی می باشد.

از نهاد های رایجی که در شرکت های غربی کاربرد دارند : 1- شرکت با مسئولیت محدود 2- شعبه دفتری می باشد.

- شرکت با مسئولیت محدود : اولین قدم برای ثبت شرکت، انتخاب نام و تعریف نوع تجارت آن در اتاق بازرگانی بومی می باشد.

- شرکت سهامی خاص: شرکتی است که سرمایه ی آن به سهام های متعدد تقسیم شده است.

- شرکت  تضامنی : شرکت تضامنی شرکتی است که امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود تشکیل می شود.

هر ساله افراد زیادی تمایل دارند برای تحصیل, کار و زندگی وارد کشور عراق شوند. حال چرا افراد این کشور را برای زندگی انتخاب مینمایند؟ مزایای ثبت شرکت در این کشور چیست؟ شرایط مهاجرت به عراق از طریق ثبت شرکت چیست؟ روش های مختلف مهاجرت سرمایه گذاری به این کشور چیست؟ در این مقاله سعی شده است شما را با شرایط کار , راه های مهاجرت ، تحصیل و هزینه زندگی در عراق آشنا نماییم.

برای مهاجرت به عراق راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها اخذ شهروندی از طریق ثبت شرکت و همچنین ویزای کار در عراق می باشد. از دیگر روش های اخذ اقامت میتوان به تحصیل ، مهاجرت از طریق تخصص ، اخذ اقامت از طریق خرید ملک اشاره کرد. قیمت ملک و  هزینه زندگی در عراق بایستی ، قبل از شروع تجارت و کسب کار در عراق به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

شرایط اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عراق
این در مطلب به صورت کلی اطلاعاتی در زمینه ثبت شرکت در عراق را ارائه میدهیم. ثبت شرکت در عراق دارای مزایا و البته معایبی است. ما توصیه میکنیم، افرادی وارد پروسه ثبت شرکت در عراق شوند که قصد فعالیت اقتصادی در این کشور را داشته باشند، چنانچه شخصی صرفاً به واسطه این کار قصد مهاجرت به عراق را داشته باشد، روش های دیگری هم موجود است. موسسه حقوقی توسعه گران مهر با سابقه ی فعالیت در زمینه مهاجرت و حقوق بین الملل خصوصی می تواند در زمینه ثبت شرکت در عراق راهنمایی لازم را به شما داشته باشد.
ثبت شرکت در عراق دارای مزایای بسیار زیادی می باشد از افتتاح حساب بانکی بین المللی گرفته تا اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عراق ، همگی امکان پذیر می باشد. مشاوران و وکیل مهاجرت به عراق با ثبت شرکت در موسسه توسعه گران مهر بهترین راه حل را برای ثبت شرکت بین المللی به شما پیشنهاد می دهد. قیمت ملک و هزینه زندگی در عراق بایستی ، قبل از شروع تجارت و کسب کار به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد.

اقامت و ثبت شرکت در خارج از کشور: ثبت شرکت در کشور های مختلف یکی از راه حل های اخذ اقامت و مهاجرت به آن کشور محسوب می شود. گاهی شما برای مهاجرت به یک کشور مثلا اروپایی باید اقدام به سرمایه گذاری نمائید ولی ممکن است با هزینه بسیار پایین تر و صرف زمان کمتر از طریق ثبت شرکت بتوانید برای خود و اعضای خانواده خود اقامت یک کشور را اخذ نمائید.

اگر شما قصد تاسیس شرکت در عراق را دارید، میبایست اطلاعلات خود را برای وزارت ثبت شرکت و تجارت ارسال نمایید.

آماده کردن مدارک مورد نیاز برای ارسال به دفاتر ثبت شرکت درعراق ضروری می باشد که شامل فرم درخواست، مقاله همکاری، اثبات هویت سهامداران و امضای محل اجاره نامه در این کشور می باشد.

شرکت با مسئولیت محدود توسط هیئت مدیران، مدیریت نمی شود، بلکه با وجود مدیران عمومی بحث مدیریت اجرا می شود، لذا نیازی نیست که مدیران حتما شهروند عراقی باشند اما ناگفته نماند که منصوب مدیران خارجی مستلزم تایید وزارت داخلی می باشد.

اختیارات مدیران عمومی در حد تعیین میزان حقوق و پاداش افراد می باشد، که پس از آن در مجمع عمومی مورد تایید واقع می شود.

اگر شما قصد تاسیس شرکت در عراق را دارید میبایست اطلاعات ذکر شده در خصوص ثبت شرکت را به وزارت تجارت ارسال نمایید؛ این اطلاعات عبارتند از : نام، نوع تجارت، آدرس تجاری، ارائه شماره ای برای برقراری ارتباط، ساختار مالکیت و تفاهم نامه انجمن.

شعبه دفتری : شرکت خارجی میبایست مدارک خاص جهت ثبت شرکت را در پوشه ای نگهداری کند. این مدارک گواهی مشارکت با شرکت مادر، مقاله همکاری، بیانیه شرکت مادر در خصوص حمایت مالی، نامه شروع همکاری شرکت مادر با شرکتی معتبر و دارای اعتبار مالی کافی، اختیارات وکیل در شعبه دفتری، امضای تفاهم نامه در عراق و از همه مهم تر امضای قرارداد با نهاد دولتی را در بر می گیرد.

اگر شما نماینده ای در اختیار دارید، میبایست او را به وزیر تجارت که شخصی عراقیست معرفی نمایید.

ثبت شرکت در کردستان منطقه عراق :
همه مراحل طی شده در این فرایند همانند مراحل ذکر شده در عراق می باشد با این تقاوت که نیازی به عقد قرارداد دولتی برای ثبت شعب شرکت های خارجی نمی باشد. جدول زمانی در نظر گرفته شده برای ثبت شرکت در این منطقه، کمتر از مدت زمان ثبت شرکت در کشور عراق می باشد.

برای نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در عراق باید موراد زیر را در نظر گرفت:

خلاصه ی کارهای اجرایی اولیه و اهداف کسب و کار
انتظاراتی که از محصولات و خدمات می رود
تعیین تیم مدیریت
نوع سهام شرکت و همچنین شرایط خرید سهام شرکت در عراق بایستی مشخص گردد.
برآوردهای مالی و هزینه ها:
هزینه ثبت شرکت
هزینه نگهداری سالانه شرکت
تمکن یا ساپورت مالی برای ثبت شرکت
در ثبت شرکت های شریکی مانند تعداد سهامداران برای ثبت شرکت در عراق وثبت شرکت با چند نفر بایستی به دلیل موارد کلاهبرداری دقت بسیاری به عمل آورد.

توصیه می شود که تمام فعالان تجاری برای افتتاح حساب در همین کشور اقدام کرده و شایان ذکر است که داشتن حساب ارزی در عراق کاری بسیار ساده می باشد. افتتاح حساب بانکی مستلزم داشتن پاسپورت، مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدرکی مبنی بر اثبات اسکان در این کشور است. مدارک لازم به فرم شرکت بستگی دارد.

واردات و منطقه آزاد عراق
عمل واردات در بخش های خصوصی عراق، مستلزم اخذ مجوز برای وارد کردن کالاها می باشد، برای این امر افراد میبایست گواهی که شبیه به سند اصلی می باشد را در دست داشته باشند، صورت حساب تجارت و بارنامه ها میبایست توسط اتاق بازرگانی و صنعت تایید گردد.

این بسیار مهم است که بدانید تمام کالاهای وارداتی مورد بازرسی قرار می گیرند.

حدود 5 درصد از مالیات به کالاهای وارداتی بجز خوراک، دارو، کتاب، پوشاک و کمک های اولیه تعلق می گیرد.

مجوز انجام فعالیت هایی مانند : حفاظت، جمع آوری، بسته بندی و فروش محصولات، انبارداری، حمل و نقل کالا ها در منطقه آزاد به افراد داده شده است.

منطقه آزاد
4 منطقه آزاد به نام های : خور آل زبیر در بصره، فلایفیل در نینوا، القائم در الانبر و ویریج در جنوب بغداد در حال فعالیت می باشند. به علاوه برنامه های دیگری در مناطق سلیمانیه و دوهاک در منطقه کردستان جهت فعالیت های تجاری در نظر گرفته شده است.

تمامی فعالیت های سرمایه گذاری، سود آوری و درآمد های حاصل از پروژه های سرمایه گذاری در مناطق آزاد از پرداخت مالیات معاف می باشند.

فعالیت های صورت گرفته در منطقه آزاد تمامی فعالیت ها مانند: تولید، جمع آوری، بسته بندی، فروش محصولات، انبارداری، حمل و نقل کالا، بانکداری، بیمه و تمامی خدمات ارائه شده در خصوص فعالیت های تجاری را در بر می گیرد.